Veřejný ochránce práv
Máte problém a nevíte na koho se
obrátit. Máte obavu, že s takovou "záležitostí" by Vás soud vyhodil nebo
nemáte peníze na advokáta a nevíte, co dál? V mnoha případech a situacích
Vám může pomoci Veřejný ochránce práv neboli Ombudsman.
Úřad Veřejného ochránce práv má za úkol nejen chránit práva osob před nezákonným jednáním úřadů či jiných institucí, ale také dohlíží na to, aby úřady a jiné instituce jednali v souladu s principy demokratického právního státu a dobré správy a aby skutečně konali, tedy nebyly nečinní. Možnosti Veřejného ochránce práv jsou v mnoha ohledech širší než možnosti soudů, které musí striktně posuzovat všechny případy pouze podle platného a závazného práva.
Kdy Vám může Veřejný ochránce práv pomoci?
Veřejný ochránce práv se může zabývat stížnostmi na činnost nebo nečinnost téměř všech úřadů a institucí, které vykonávají státní správu. Stručnější je totiž říci, co Veřejný ochránce práv nesmí. Není totiž zejména oprávněn posuzovat rozhodovací činnost soudů, zasahovat do civilního ani trestního řízení, exekucí, samosprávné činnosti měst a obcí nebo řešit soukromoprávní spory mezi soukromými osobami. Veřejný ochránce práv také není oprávněn zabývat se stížnostmi na znění zákonů či jiných právních předpisů nebo na jednání poslanců, senátorů, vlády či prezidenta republiky.
Kdo se může na Veřejného ochránce práv obrátit?
Odpověď je jednoduchá, KAŽDÝ, bez ohledu na to, jestli se jedná o fyzickou či právnickou osobu. Veřejný ochránce práv je povinen zabývat se každou Vaší stížností, pokud se Vás záležitost ve stížnosti uvedená dotýká.
Jaké má výhody či nevýhody obrátit
se na Veřejného ochránce práv?
Požadavky na obsah stížnosti podávané Veřejnému ochránci práv nejsou tak přísné jako požadavky na podání soudu. Porovnáme-li řízení probíhající v kanceláři Veřejného ochránce práv a řízení probíhající před kterýmkoli soudem, je možné říci, že Veřejný ochránce práv vede řízení méně formálně a může se zabývat i otázkami a problémy, které ve stížnosti neuvedete, což soudy bohužel nemohou.
Stížnost Veřejnému ochránci práv může podat každý, není tedy nutné být právně zastoupen. Pokud je stížnost nejasná nebo je potřeba ji doplnit, Veřejný ochránce práv se na Vás obrátí a vysvětlí Vám, co dalšího potřebuje vědět, předložit, aby se Vaší stížností mohl řádně zabývat.
Další podstatnou výhodou je, že za podání stížnosti a její vyřízení nic neplatíte, tedy žádné poplatky. V případě neúspěchu se ani nemusíte obávat, že po Vás úřad bude chtít zaplatit náhradu nákladů řízení. Kdo z Vás se již někdy soudil ví, že po prohraném sporu u soudu Vás tíží kromě samotné prohry i fakt, že druhé straně musíte zaplatit advokáta a další náklady, tzv. náhradu nákladů řízení. Tomuto riziku se vyhnete.
Každou stížnost je ovšem potřeba podat v určité lhůtě, a to z důvodu právní jistoty všech zúčastněných subjektů. Veřejnému ochránci práv je potřeba stížnost doručit do jednoho roku od právní moci rozhodnutí, opatření nebo události, které se stížnost týká.
Jak Veřejný ochránce práv postupuje a co je výsledkem jeho činnosti?
Nejprve je třeba posoudit, jestli stížnost spadá do působnosti Veřejného ochránce práv. Pokud ano, jste o tom informováni a Veřejný ochránce práv zahájí ve věci šetření. V rámci probíhajícího šetření je oprávněn vyžádat si doplňující informace či dokumenty od Vás, ale také od dotčeného úřadu či od jiných úřadů a institucí. Veřejný ochránce práv je též oprávněn provádět šetření na místě. Může tedy navštívit například věznici, domov pro seniory, azylové zařízení apod. a získat informace přímo na místě nebo si je ověřit.
Právní názor na věc Veřejný ochránce práv uvádí ve zprávě o výsledku šetření, ve které konstatuje, jestli došlo k pochybení ze strany úřadu nebo nikoli.
Na rozdíl od soudního rozhodnutí, které je právně vymahatelné a závazné, ovšem zpráva o výsledku šetření není rozhodnutím, které by pro úřad bylo závazné. Zjistí-li Veřejný ochránce práv pochybení na straně úřadu, požádá jej o nápravu a vyrozumění o provedených opatřeních k nápravě. Záleží na postoji dotčeného úřadu, neboť napraví-li problém, Veřejný ochránce práv případ ukončí. Pokud však úřad pochybení nenapraví vypracuje Veřejný ochránce práv závěrečné stanovisko s doporučeními k nápravě a s žádostí o jejich provedení. Vy, jakožto stěžovatel, jste o všem informováni. Nastane-li situace, že úřad ani po vydání závěrečného stanoviska pochybení nenapraví, je Veřejný ochránce práv oprávněn obrátit se na nadřízený orgán daného úřadu a může také přistoupit k medializaci případu.
Dopad činnosti Veřejného ochránce práv
Veřejný ochránce práv informuje pravidelně veřejnost o své činnosti a poznatcích, ke kterým při své práci dospěl. Dává tak úřadům vědět, co je podle něj v pořádku a co nikoli, jak by neměli nebo naopak měli postupovat. Má-li Veřejný ochránce práv dostatečně silnou neformální a morální autoritu, úřady jeho doporučení a návrhy samy uvádějí v život a nikdo jim nemusí nic nařizovat. My, jakožto běžní občané, se navíc můžeme seznámit s tím, jak by měla vypadat dobrá správa a jak nikoli. Narazíme-li v životě na to, že úřad nepostupuje dle principů dobré správy, víme, že nejsme sami, komu se takový postup nelíbí a může se poměrně jednoduše ozvat a požádat o sjednání nápravy.
Jak řešit problematickou
situaci?
Dostali jste se do situace, kdy
nevíte, jaký postup by byl pro její řešení nejvhodnější? Podat žalobu a soudit
se, pokusit se o dohodu, obrátit se na Veřejného ochránce práv či využít jiný
alternativní způsob řešení sporu? Naše advokátní kancelář Vám může pomoci i
v této otázce. Volba vhodné způsobu řešení problému může být zcela klíčová
a rozhodně není dobré ji podcenit. Můžeme Vám vysvětlit, jaké máte možnosti, upozornit
Vás na výhody a nevýhody každé z nich a Vy si sami vyberete, co pro Vás je
nejlepší. Samozřejmě Vám můžeme pomoci i poté s dalším postupem při řešení
Vaší situace, ať již zvolíte jakýkoli způsob jejího řešení.
Autor: Mgr. Lenka Nejedlá, advokátka